Fayans

Fayans; toprağın, çeşitli karışımlar kullanılarak harmanlanması sonucunda ortaya çıkan maddenin, preslenme işleminden sonra desen verilerek pişirilmesidir. Ortaya çıkan duvar kaplama maddesi fayanstır. Fayans içerik olarak, kalker, kil, kuvars, kaolin ve feldspat ve benzeri madenlerin farklı oranlarda karıştırılması sonucu ortaya çıkan çamurun ham maddesinin elde edilmesiyle oluşmaktadır. Porselen karo ya da seramik diye adlandırdığımız malzemelerin genel ismi fayanstır. Ancak böyle adlandırılmasına rağmen fayans ve seramik aynı değildir.

Eskiden üretilen fayans modelleri beyaz zemin üzerine basit çiçek desenleri ya da çiçek desenlerine benzeyen son derece basit desenler olmaktayken, günümüzde daha farklı renk ve desende fayanslar üretilmektedir. Özellikle kolay temizlenme özelliği ile tezgah arkası kaplama olarak tercih edilen fayansların, son zamanlarda 3D modelleri çıkmıştır. Bu modeller düz fayanslara görsel bir derinlik katmış, mutfakların gözde malzemesi olmuştur. Doğa manzaraları, şehir manzaraları ve daha birçok desenlerin bulunabileceği geniş bir yelpaze oluşmuştur.

Fayans tercihiniz ne olursa olsun bu konuda güvenebileceğiniz firma Köroğlu Grup olsun. Tüm dekorasyon ihtiyaçlarınız için bizleri her zaman arayabilirsiniz. Çorlu’da dekorasyon konusunda ürün kalitemiz ve hizmet anlayışımıza güveniyoruz.

Fayans 1
Fayans 2
Fayans 3
Fayans 4